Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda
pozivaju Vas na svečano otvaranje
IX Beogradske internacionalne nedelje arhitekture
četvrtak, 8. maj 2014. godine

head-home

PROGRAM DEŠAVANJA

Četvrtak, 8.5.2014.

  • 19.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje
Svečano otvaranje IX Beogradske internacionalne nedelje arhitekture 2014. i otvaranje izložbi:
Godišnje nagrade za arhitekturu  i Arhitektonski i urbanistički konkursi u periodu maj 2013 – april 2014
Organizatori: Društvo arhitekata Beograda (DAB) i Udruženje arhitekata Srbije (UAS)
SIV: Vremenska kapsula
Autor: Dušan Đorđević
Prostori javnosti! Arhitektura, urbanizam i intervencije
Prema publikaciji izdavačke kuće Gestalten, Nemačka
Koncept i autori izložbe Jelena Ivanović Vojvodić i Petokraka, Produkcija: BINA
Učiti na primeru Gazele
Autor: Hans Nevidal, Austrija
Iglo: Skulptura za javni prostor
Autor: Marlena Hauseger, Austrija
Moderna shvatanja
Produkcija: Društvo arhitekata Niša
Fish in Oil
Muzički program

Petak, 9.5.2014.

  • Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II
    Kucni u drvo, međunarodna konferencija
    Kurator i koordinator: Nataša Zednik, Norveška
  • 16.00 – 16.45

Ortopraksa, predavanje
Tuomas Tojvonen i Nene Cuboi, NOW office, Finska

  • 17.00 – 17.45

Projekti od drveta, predavanje
Gejr Brendeland, Brendeland & Kristoffersen Arkitekter, Norveška

  • 18.00 – 18.45

Kada vizije u drvetu susretnu finansijsku realnost, predavanje
Jesper Halstrem Eriksen, AART architects, Danska

  • 19.00 – 20.00

Diskusija

  • 19.00 – 21.00

Kulturni centar Beograda, galerija Podroom, Trg republike 5, suteren
Prostori javnosti! Arhitektura, urbanizam i intervencije, vođenje kroz izložbu i predstavljanje projekta
Sofija Borges, kourednik publikacije, Nemačka
Više je više, predavanje
Ana Popelka i Georg Poduška, PPAG arhitekti, Austrija

Subota, 10.5.2014.

  • 11.00 – 14.00

Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
Urbano baštovanstvo
Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 11.00 – 12.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 – 14.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 – 16.00

Pijace, trgovi i parkovi opština Vračar, Palilula i Zvezdara,  radionica
Horkestar

Nedelja, 11.5.2014.

  • 10.00 – 12.00

BINA šetnja, Okupljanje: Ponton JKP Zelenilo Beograd, uzvodno od hotela Jugoslavija
Veliko ratno ostrvo
Vodi: JKP Zelenilo Beograd

  • 12.00 – 14.00

BINA šetnja za srednjoškolce,  Okupljanje: Trg republike, kod Milenijumskog sata
Ja sam Beograđanin + Izgubljeno – nađeno
Vode: Dobrivoje Lale Erić, Do.co.mo.mo Srbija i Ivan Marković, District 6

Ponedeljak, 12.5.2014.

  • 10.00 – 14.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
Virtuelizacija Skandinavskog paviljona
Vodi: Gordana Radonić

  • 18.00

Ulična galerija,  Terazije 27, pešački prolaz kod Bezistana, između Trga Nikole Pašića i Nušićeve ulice, otvaranje izložbe
Teksture moje arhitekture
Autor: Miloš Komlenić

Utorak, 13.5.2014.

  • 10.00 – 14.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
Virtuelizacija Skandinavskog paviljona
Vodi: Gordana Radonić

  • 11.00 – 14.30

Na opštini Zvezdara,  radionica
Eko-grafiti
Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 16.00 – 17.00

BINA šetnja, Okupljanje: Radio Beograd, Hilandarska 2, glavni ulaz
Radio Beograd
Vodi: Snežana Ristić

Sreda, 14.5.2014.

  • 11.00 – 13.00

Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd Tikkurila trening centar i Kolor studio,  radionica
Tikkurila trening: Boje i premazi
Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 15.00 – 17.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
Umetničke korekcije grada
Vodi: Marko Crnobrnja

  • 17.00 – 18.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, razgovor
Pravo na grad
Vodi: TKV

  • 18.00 – 20.00

Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, sala 200, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, tribina
Javni gradski prostori: Problemi, modeli, perspektive
Učesnici: Zoran Đukanović, Vanja Panić, Milena Vukmirović, Nada Jadžić i Vesna Gvozdenov
Moderator: Vladana Putnik, Do.co.mo.mo Srbija

Četvrtak, 15.5.2014.

  • 12.00 – 14.00

Megatrend univerzitet, Goce Delčeva 8, studentska radionica
Vodi: Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

  • 18.00

Arhiv Jugoslavije, Vase Pelagića 33, otvaranje izložbe
Arhitektura moderne na javnim objektima u Beogradu, period 1918 – 1941.
Autor: Vanja Panić

Petak, 16.5.2014.

  • 10.00 – 12.00

Fakultet tehničkih nauka Novi Sad, Trg Dositeja Obradovića 6, Novi Sad, predavanje
Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

  • 18.00 – 18.45

Kulturni centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, prezentacija projekta
Zašto javni prostor? – prezentacija Evropske nagrade za urbani javni prostor
Učesnici: David Bravo Bordas, sekretar žirija Nagrade, Španija i Darko Polić, Srbija
Moderator: Ivan Kucina

  • 19.00 – 19.45

Ko ima pravo na grad? Grad za sve!, predavanje
Osamu Okamura, reSite, Republika Češka

  • 20.00 – 20.45

Ideje saradnje za gradove i pejzaže XXI veka, predavanje
Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

Subota, 17.5.2014.

  • 11.00 – 19.00

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Ostavljanje, brend, mapa, bicikli: Budući kiosk za ostavljanje bicikala u Beogradu
Vode: Osamu Okamura, reSite, Republika Češka i Martin Džozef Beri, W Architecture & Landscape Architecture, SAD / reSITE, Republika Češka

  • 13.00 – 16.00

Pijace, trgovi i parkovi opština Vračar, Palilula i Zvezdara, radionica
Horkestar

  • 18.00 – 19.00

Program u okviru Noći muzeja
Kulturni centar Beograda, Likovna galerija, Knez Mihailova 6, promocija knjige
SIV: Palata Saveznog izvršnog veća
Autor: Dušan Đorđević

  • 18.00 – 22.00

Kulturni centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, oslikavanje murala
Grafiti uživo
Autor: TKV

Nedelja, 18.5.2014.

  • 10.00 – 12.00

BINA šetnja, Okupljanje: Glavni ulaz u Novo groblje, Ruzveltova 50
Alejama Novog groblja
Vodi: Violeta Obrenović, JKP Pogrebne usluge

  • 14.00 – 16.00

BINA šetnja (vožnja brodom),  Okupljanje: Beton hala, Karađorđeva 2 – 4
Savske obale i ono što ih spaja
Vode: Marija Martinović i Dobrivoje Erić, Do.co.mo.mo Srbija

  • 16.00 – 18.00

BINA šetnja, Okupljanje: Španska kuća, Braće Krsmanović 2
Šetnja kroz istoriju Savamale
Vodi: Simon Marić, Gete gerila

Ponedeljak, 19.5.2014.

  • 19.00

Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, predavanje
Pejzaži arhitektonskog obrazovanja: Arhitektura, znanje i egzistencijalna mudrost
Juhani Pallasmaa, Finska

Utorak, 20.5.2014.

  • 11.00 – 14.30

Dečji kulturni centar Beograda, Takovska 8, radionica
Eko-grafiti
Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 11.00 – 12.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5 , radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 – 14.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 17.00 – 19.00

Dečji kulturni centar Beograda, Takovska 8, radionička tribina za srednjoškolce
Prostori javnosti
Vodi: PROCES edukativna arhitektura

Sreda, 21.5.2014.

  • 11.00 – 13.00

Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd, Blok 26, Tikkurila trening centar i Kolor studio, radionica
Tikkurila trening: Boje i premazi
Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 16.00 – 18.00

Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
Urbano baštovanstvo
Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 18.00 – 19.00

Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, prezentacija projekata
Savamala – mnogo mesta za kulturne aktivnosti: Aktivisti, umetnici, političari, Arapi i bageri
Predstavlja: Nikola Marković, Udruženje građana Urbani inkubator
Model za Savamalu
Autori: Maja Popović Vračar i Boba Stanić
Koautori: Daša Spasojević, Ana Ugrinić, Miloš Kašul Nikolić i Predrag Milić

Četvrtak, 22.5.2014.

  • 11.00 – 12.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 – 14.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5,  radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 16.30

Kulturni Centar Beograda, galerija Podroom, Trg republike 5, suteren, vođenje kroz izložbu
Moderna shvatanja
Produkcija: Društvo arhitekata Niša

  • 17.30 – 18.30

Kulturni Centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, promocije publikacija
BELGRADE.Scapes:LAB/BiG Projects
Izdavač: Centar arhitekture i Incentive Dialogue Network
Uzbudljivi gradovi: Kreativni menadžment i revitalizacija grada
Izdavač: Clio

  • 19.00 – 20.00

Kulturni Centar Beograda, Galerija Artget, Trg republike 5/I, predavanje
Prostor, mesto i atmosfera: Periferna percepcija i emocija u arhitektonskom iskustvu
Juhani Pallasmaa, Finska

Petak, 23.5.2014.

  • 10.30 – 12.00

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Graditeljke Beograda
Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić, Centar za arhitekturu Beograd

  • 10.00 – 12.00

Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, tribina
Bitka za Beograd: Javni prostori Vračara, Lazarevca, Palilule i Zvezdare – inicijative i realizacije
Učesnici: Predstavnici gradskih opština, javnih preduzeća i građanskih inicijativa
Moderatori: Ružica Sarić, Danica Jovović Prodanović i Marija Kovljanić

  • 12.00 – 16.00

Centar mesne zajednice Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd
020 za 2020: Amsterdam u Beogradu – Budućnost Novog Beograda, radionica
Učesnici:
Holandija: Patricija Bajvut, Miriam Ferejt, Zef Hemel, Herman Zonderland, Gregor van Lit, Gert den
Bogert, Mila Čubrilo – planeri i projektanti Odeljenja za urbanističko planiranje Amsterdam
Srbija: Zoran Lazović i Ksenija Lalović – Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Aleksandar Bobić – Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, Mina Petrović – Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Odeljenje za sociologiju, Žaklina Gligorijević – Urbanistički zavod Beograda, Zoran Rubinjoni – Centar za planiranje urbanog razvoja, Mileta Prodanović Fakultet likovnih umetnosti, Jelena Ivanović Vojvodić – Univerzitet Megatrend, Danica Jovović Prodanović – Kulturni centar Beograda
Moderator: Mirjana Milanović, Holandija

  • 15.45 – 16.00

Centar mesne zajednice Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd
Rekonstrukcija bioskopa Fontana, prezentacija izložbe
Autori: Ksenija Bulatović i Vesna Cagić Milošević

  • 16.30 – 18.00

BINA šetnja, Okupljanje: Palata Srbije, Bulevar Mihajla Pupina 2, glavni ulaz
Palata Saveznog izvršnog veća u Novom Beogradu
Vode: Biljana Mišić i Slavomir Anđelić

  • 19.00 – 20.00

Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, amfiteatar, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, predavanje
Otvoreno planiranje u Amsterdamu
Zef Hemel, Holandija

Subota, 24.5.2014.

  • 10.00 – 15.00

Centar mesne zajednice Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd
Aktiviranje Centra mesne zajednice Fontana
Organizatori: 3600 Beograd, CEUS, Inicijativa za arhitekturu i Kulturforum

  • 10.00 – 12.00

Terasa kod bioskopa Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd, besplatni saveti arhitekata
Dobro jutro komšija! Akcija: Pitajte arhitektu
Koordinator: Mladen Pešić

  • 12.00 – 13.00

Terasa kod bioskopa Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd, otvaranje izložbe
Centar mesne zajednice Fontana
Autori: Marija Martinović i Miodrag Ninić

  • 13.00 – 13.30

Hol bioskopa Fontana, Pariske komune 13, Novi Beograd, predavanje
Rekonstrukcija bioskopa Fontana
Ksenija Bulatović i Vesna Cagić Milošević

  • 13.30 – 15.00

BINA šetnja, Centar mesne zajednice Fontana i Blok 1, Pariske komune 13, Novi Beograd
Centar mesne zajednice Fontana
Vode: Marija Martinović i Miodrag Ninić

  • 11.00 – 14.00

Trg republike, ispred Kulturnog centra Beograda, radionica
Urbano baštovanstvo
Vode: Dagmar Kamoši i Jelena Teofilović, Austrijski institut Beograd

  • 13.00 – 16.00

Pijace, trgovi i parkovi opština Vračar, Palilula i Zvezdara, radionica
Horkestar

  • 18.00 – 18.45

Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, predavanje
Javni prostor i javna memorija: Spomenici, nazivi ulica i javna diskusija u postsocijalističkim društvima
Jus Segal, Holandija

  • 18.45 – 19.00

Slobodna republika Amsterdam,  projekcija filma

  • 19.00 – 20.00

020 za 2020: Amsterdam i Beograd – Budućnost Novog Beograda, predstavljanje rezultata radionice Vodi: Patricija Bajvut, Holandija

  • 20.00 – 21.00

Diskusija

Nedelja, 25.5.2014.

  • 10.00 – 12.00

BINA šetnja, Okupljanje: Ponton JKP Zelenilo Beograd, uzvodno od hotela Jugoslavija
Veliko ratno ostrvo
Vodi: JKP Zelenilo Beograd

  • 14.00 – 15.00

BINA šetnja, Okupljanje: Plato ispred ulaza u PC Ušće, Bulevar Mihajla Pupina 4, Novi Beograd
Novi Beograd: Od plana do stvarnosti
Vodi: Miodrag Ninić, 360 Beograd

  • 17.00 – 19.00

BINA šetnja, Okupljanje: ispred zgrade Politika, Makedonska 29
Urbani džepovi
Vodi: Vladana Putnik, Distrikt 6

Utorak, 27.5.2014.

  • 11.00 – 14.30

Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, radionica
Eko-grafiti
Autor: PROCES edukativna arhitektura

  • 16.00 – 17.00

BINA šetnja, Okupljanje: Radio Beograd, Hilandarska 2, glavni ulaz
Radio Beograd
Vodi: Snežana Ristić

Sreda, 28.5.2014.

  • 11.00 – 13.00

Blue Center, Španskih Boraca 1 – 3, Novi Beograd, Blok 26, Tikkurila trening centar i Kolor studio, radionica
Tikkurila trening: Boje i premazi
Vodi: Tikkurila Zorka Šabac

  • 16.00 – 18.00

Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje, radionica
City Signs
Vodi: Božica Šarić Cvjetković, Britanski savet u Srbiji

  • 19.00

Galerija O3ONE,  Andrićev venac 12, otvaranje izložbe
Izložba arhitekture
Autori: Milenija i Darko Marušić

Četvrtak, 29.5.2014.

  • 11.00 – 12.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 13.00 – 14.30

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Arhitektura i matematika: Parametričko projektovanje
Vode: Ksenija Smoljanić, Vanja Enbulajev i Uroš Galović, Centar za promociju nauke

  • 18.00 – 20.00

Kulturni Centar Beograda, Podroom galerija, Trg republike 5, suteren, predavanje
Mali urbanizam
Hans Nevidal i Jan Tabor, Austrija

Petak, 30.5.2014.

  • 10.30 – 12.00

Robna kuća Beograd, Knez Mihailova 5, radionica
Graditeljke Beograda
Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić, Centar za arhitekturu Beograd

  • 19.00 – 19.15

Kulturni Centar Beograda, Pop Up prostor, Trg republike 5, prizemlje
Svečana dodela nagrada Društva arhitekata Beograda

  • 19.30 – 21.00

Predstavljanje dobitnika Gran Pri 36. Salona arhitekture 2014
Milan Đurić, Aleksandru Vuja i Milka Gnjato
Uvodna reč: Ljiljana Miletić Abramović

Subota, 31.5.2014.

  • 12.00 – 13.00

Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, atrijum, Bulevar Kralja Aleksandra 73/II, svečano otvaranje
Skandinavski paviljon: Centar za umetnost i tehnologiju
Autori: Brendeland i Kristoferšen arhitekti, Norveška
Kurator i koordinator: Nataša Zednik, Norveška

  • 16.00 – 17.00

Trg republike, predstavljanje rezultata radionice
Horkestar

  • 17.00 – 19.00

BINA šetnja (vožnja biciklom), Okupljanje: Trg republike
Kritična masa
Vodi: Udruženje građana Ulice za bicikliste

Zbog ograničenog broja mesta pozivamo zainteresovane da se prijave za šetnje na telefon:
+381 (0) 64 0679117 i radionice na telefon: +381 (0) 64 0714603.

BINA zadržava pravo izmene programa.

 

bina.rs
BINA – Beogradska internacionalna nedelja arhitekture

Leave a Reply