U Nikšiću je od 07.10-11.10.2013. godine, održana radionica, kao prva faze projekta “Interdisciplinarnost & urbani artefakt”.
Ministarstvo održivog razvoja Crne Gore i Lamp projekt, u saradnji sa arhitektonskim
fakultetima, realizuju projekat pod nazivom “Interdisciplinarnost & urbani artefakt” u
2013/14 godini. Učesnici projekta su grupa studenata Arhitektonskog fakulteta u Beogradu pod mentorstvom prof. dr Vladana Đokića i dr Milice Milojević (master studenti), studenti Arhitektonskog fakulteta u Ljubljani pod mentorstvom doc.dr Sonje Ifko (master studenti), studenti Arhitektonskog fakulteta u Podgorici pod mentorstvom Sanje Lješković Mitrović i mr Svetlane Perović (treća godina studija) i studenti Filozofskog fakulteta u Nikšiću pod mentorstvom dr Ljiljane Vujadinović (treća i četvrta godina studija).
Petodnevna radionica u Nikšiću je zamišljena kao prva faza projekta. Cilj je sveobuhvatno i kompleksno sagledavanje karaktera kulturnog predjela Nikšića. Akcenat je na unapređenju izgrađenog urbanog tkiva, revitalizaciji “brownfield” lokacija, aktiviranju prirodnih potencijala mjesta, kao i razvoju novih centara grada, kao nosilaca novih vrijednosti kulturnog i vizuelnog identiteta grada.
Istraživanje na Radionici je interdisciplinarne orjentacije, podrazumijeva aktivnosti na terenu, uključivanje korisnika prostora, istraživanje iz ugla različitih disciplina: arhitekture, urbanizma, pejzažne arhitekture, kao i sociologije, psihologije, filozofije, umjetnosti, ekonomije, kulturnog turizma. Interaktivna saradnja podrazumijeva razvoj novih metodoloških osnova kao primarnih za savremeno oblikovanje urbanog prostora u kontekstu održivog razvoja. Osim toga, cilj Radionice je razvoj i promovisanje nove paradigme visokog obrazovanja, koja transformiše konvencionalnu monodisciplinarnu praksu istraživanja, planiranja i projektovanja gradova. Interdisciplinarni, timski rad može da odgovori na kompleksne urbane izazove 21. vijeka, podstaknute intenzivnim globalnim, ekološkim, društvenim, ekonomskim, tehnološkim i drugim promjenama. Interdisciplinarna saradnja podrazumijeva participaciju korisnika prostora i drugih zainteresovanih aktera društva u procesu razvoja grada, povezivanje akademskog i neakademskog znanja, kako bi se jasnije sagledale potrebe i aspiracije stanovnika grada i podstakli novi oblici društvenog angažovanja u kreiranju zajedničkog okruženja.
Rad na radionici je bio usmjeren ka podsticanju pozitivnih promjena u strateški važnim mjestima Nikšića, kao i artikulisanju novih održivih elemenata identiteta kulturnog prostora. Radionica je interaktivnog karaktera, a kroz predavanja, film, istraživanja na terenu, dijalog, studenti su se upoznali sa karakteristikama prostora (potencijalima i ograničenjima) i kroz kritički odnos prema aktuelnom stanju prostora, a prema sopstvenim istraživačkim mogućnostima i senzibilitetima, opredijelili su se za određene (kritične) fragmente urbanog ambijenta (mjesta intervencije), formirali određeni stav o pravcima njihovog unapređenja, a dalje će kroz semestralne radove u studijima, na fakultetima, doći do određenih idejnih rješenja koja će predložiti za implementiranje u postojeći urbani ambijent u cilju razvoja i unapređenja aktuelne fizičke strukture, potencijala i vrijednosti lokalne sredine.
Rezultati istraživanja grada, kao i stručni savjeti , moći će da se implementiraju u buduće prostorne i urbanističke planove, a takođe će poslužiti kao značajne smjernice za razvoj metodoloških normi održive prakse obrazovanja, kao i planiranja i projektovanja urbanih prostora. Rezultati ovog projekta će predstavljati značajan doprinos naučnoj i stručnoj praksi urbanističkog i arhitektonskog djelovanja u Crnoj Gori.
Rezultati radionice su predstavljeni u petak, 11. 10.2013. godine u hotelu “Onogošt”, gdje su učesnici boravili tokom svog petodnevnog boravka.