Skip to toolbar

X Beogradska internacionalna nedelja arhitekture / BINA
07 – 30. maja 2015.

organizatori: Kulturni centar Beograda i Društvo arhitekata Beograda
Kulturni centar Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, Galerija FLU, Francuski institut za kulturu, Kula Nebojša, Istorijski arhiv Beograda…

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture / BINA ove godine obeležava desetogodišnjicu svog postojanja. Izložbeni program festivala BINA 10 biće predstavljen u više galerijskih prostora Kulturni centar Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, Galerija FLU, Francuski institut za kulturu, Kula Nebojša, Istorijski arhiv Beograda…

Pogled sa prozora, prati život jednog od amblematičnih blokova Novog Beograda, bloka 61; Atlas imaginarnih mesta, rezultat je interdisciplinarnog istraživanja graničnih prostora književnosti i arhitekture; interaktivna izložba BINA decenija, retrospektivni je prikaz dostignuća i uticaja ove kulturno-obrazovne manifestacije u proteklom desetleću, Getting things done predstavlja savremenu arhitektonsku produkciju austrijske pokrajine Foralberg, dok izložba Podižući zavesu otkriva širokoj publici manje poznate arhitektonske mreže saradnje i uticaja, nastale u zemljama Centralne Evrope tokom 20. veka…

Tokom trajanja festivala, 22 – 23. maja, u Dvorani KCB-a biće organizovana međunarodna konferencija Građani i građenje grada. Konferencija predstavlja rezime desetogodišnjih nastojanja BINE da podstakne saradnju urbanih planera, arhitekta, građana i gradske uprave u projektima koji su posvećeni poboljšanju zajedničkog urbanog okruženja. Imajući u vidu aktuelnu praksu, ova konferencija želi da bude više od akademske debate o različitim metodama participacije građana i vidovima saradnje u građenju grada – ona nastoji da objasni ulogu stručnjaka i građana u borbi za ostvarivanje uslova za pravedni i održivi urbani razvoj. Tokom konferencije biće otvorena izložba Weltstadt u produkciji Gete instituta.

Svake godine u okviru BINA festivala organizuju se tradiocionalne tematske šetnje, koje vode arhitekte i istoričari umetnosti. Namera ovih šetnji je da se građanima predstave neki manje dostupni ili skroviti, a po mišljenju stručnjaka vredni delovi grada ili pojedini objekti. Ove godine na programu su: Ulica kralja Petra, Ženski rukopis u arhitekturi Beograda, Savske obale, Kosančićev venac, Palata SIV, Park prijateljstva, Aleje Novog groblja…

BINA se od samog početka posvećeno bavi mladom generacijom, tako da i ove godine značajan deo programa predstavljaju radionice namenjene deci i omladini.

Svi programi BINA festivala su besplatni.
Više informacija o programima možete naći na adresama:
www.bina.rs
www.kcb.org.rs

Program dešavanja

BINA zadržava pravo izmene programa! Detaljan program X Beogradska internacionalna nedelja arhitekture možete naći ovde.

Četvrtak_23.04.2015.__ 13:00 časova
(BINA PRE BINE)
Otvaranje izlozbe
Koprodukcija grada
Autori: Konstantin Petku i Dojna Petresku (Atelje samoupravne arhitekture)
Francuski institut za kulturu
Utorak_05.05.2015. 19:00 časova
(BINA PRE BINE)
Predstavljanje monografije
Između iskoraka i pomirenja: Arhitektura Stanka Mandić
Voditelj i domaćin večeri: Marijana Purić
Gosti: Spasoje Krunić, Ivan Rašković, Borislav Petrović i Dejan Milivojević
Biblioteka grada Beograda
Četvrtak_07.05.2015. 19:30 časova

Svečano otvaranje i otvaranje izložbi
X Beogradska internacionalna nedelja arhitekture

Koncert benda TI
Kulturni centar Beograda, Trg republike 5

IZLOŽBE:

BINA decenija
Autori: Milica Milunović i Marija Kovljanić
Trg republike
+
Pogled s prozora
Autor: Mirjana Milanović, Fotografija: Goran Basarić i dizajn postavke: Jelena Stefanović
KCB, Likovna galerija
+
Atlas imaginarnih mesta
Kustos: JelenaTodorović, Autori: studenti FTN Novi Sad
KCB, Galerija Podroom
+
Godišnje nagrade za arhitekturu i Arhitektonski i urbanistički konkursi
Kustos: Darko Marušić
KCB, Galerija Podroom
+
Maketa pešačke zone Novog Sada
Autori: Studenti FTN Univerziteta u Novom Sadu, departman za arhitekturu
Kula Nebojša

Petak_08.05.2015. 11.00-13.00 časova
Šetnja
Trgovi i parkovi Beograda: Slučajno nasleđe
Vode: Andrija Stojanović i Vladimir Dulović16.00-18.00 časova
Radionica
Razvoj arhitekture u Beogradu u prvoj polovini XX veka: Ideje i ostvarenja
Vodi: Milan Prosen
Dečji kulturni centar Beograda

17.00-18.30 časova
Vođenje kroz izložbu
BINA decenija
Vode: Milica Milunović i Marija Kovljanić
Plato ispred Kulturnog centra Beograda

19.00-21.00 časova
Predavanje
Šta je arhitektura?
Spasoje Krunić
Kulturni centar Beograda, Galerija ArtgetSubota_09.05.2015.10.00-12.00 časova
Šetnja
Ulica Kralja Petra: Svedok istorije grada
Vodi: Bojana Ibrajter Gazibara13.00-16.00 časova
Radionica
Pogled s prozora
Vodi: Ana Nedeljković
Kulturni centar Beograda, Likovna galerija

14.00-16.00 časova
Šetnja
Žene u arhitekturi između 1900. i 1960.
Vode: Milena Zindović i Marija Pavlović

17.00-19.00 časova
Šetnja
Novi Beograd: Od plana do stvarnosti
Vodi: Miodrag NinićNedelja_10.05.2015.11.00-13.00 časova
Šetnja
Trgovi i parkovi Beograda: Slučajno nasleđe
Vode: Vladimir Dulović i Andrija Stojanović14.00-16.00 časova
Vožnja brodom
Savske obale i ono što ih spaja
Vode: Marija Martinović i Dobrivoje Erić, Do.co.mo.mo Srbija

17.00-19.00 časova
Šetnja
Kosaničićev venac, Savska varoš i Mali pijac
Vodi: Mirjana Roter BlagojevićPonedeljak_11.05.2015.10.00-15.00 časova
Radionica
Furništaj
Vode: Boris Jakovljević i Milica Jevtović10.00-16.00 časova
Radionica
Osvetljivanje arhitekture
Vodi: Dragoslav Mihajlović

11.00-15.00 časova
Radionica
Konstruktor
Vodi: PROCES edukativna arhitektura

16.00-18.00 časova
Šetnja
Palata Saveznog izvršnog veća u Novom Beogradu – Palata Srbija
Vode: Biljana Mišić i Saša Mihajlov

18.00 časova
Izložba
Dovesti do završetka: Evolucija izgrađenog
okruženja u Forarlbergu
Kustos: Volfgang Fil

19.00-21.00 časova
Tribina
Sudbina konkursa
Moderator: Bojan Kovačević
Učesnici: Darko Marušić,
Branislav Mitrović, Borislav Stojkov i Marija MikovićUtorak_12.05.2015.10.00-15.00 časova
Radionica
Furništaj
Vode: Boris Jakovljević i Milica Jevtović13.00 časova
Izložba
Podižući zavesu. Srednjoevropska mreža arhitekture
Autori: Malgožata Kućevič i Simon de Jakobis
Organizator: Fondacija za poljsku modernu umetnost
Koorganizatori: Grupa arhitekata, BINA, Muzej istorije Jugoslavije
Partneri: TRACE, OEGFA, KEK, Platforma 9,81, CCEA
Podrška projektu: Ministarstvo kulture i nacionalnog nasleđa Republike Poljske, White&Case, Raf-Max

16.00-18.00 časova
Šetnja
3 x 3 – Beogradski konkursi za javne komplekse: Povodi, procesi i rezultati
Vodi: Žaklina Gligorijević

17.00-18.00 časova
Predavanje
Uređujući arhitekturu
Malgožata Kućevič i Simon de Jakobis, grupa Centrala

18.00-19.00 časova
Prezentacija
Rekonstrukcije u stanovanju i primena stakla na zaštićenim objektima: Primeri iz prakse i autorska rešenja
Tomaš Gelio i Vladimir Lazić, Guardian

19.00-21.00 časova
Tribina
Ugrožena baština
Moderator: Marko Nikolić, učesnici: Aleksandra Šević, Aleksandra Dabižić, Marta Vukotić Lazar i Ivan Rašković
Organizator: BINA i Do.co.mo.mo SrbijaSreda_13.05.2015.10.00-15.00 časova
Radionica
Furništaj
Vode: Boris Jakovljević i Milica Jevtović11.00-13.00 časova
Radionica
TIKKURILA
Sanacija i zaštita ekološkim materijalima
Predavač: Željko Babić

11.00-15.00 časova
Radionica
Konstruktor
Vodi: PROCES edukativna arhitektura

12.00-14.00 časova
Radionica
Graditeljke Beograda
Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić

16.00-18.00 časova
Šetnja
Park prijateljstva u Novom Beogradu
Vodi: Ivana Vesković

19.00-21.00 časova
Tribina
Beograd – moderan grad
Moderatori: Igor Marić i Božidar Manić
Učesnici:
Zoran Abadić, Nataša Danilović Hristić i Milan ĐurićČetvrtak_14.05.2015.10.00-15.00 časova
Radionica
Furništaj
Vode: Boris Jakovljević and Milica Jevtović12.00-14.00 časova
Radionica
Graditeljke Beograda
Vode: Milena Zindović i Katarina Aleksić

16.00-18.00 časova
Šetnja
Preobražaj Beograda: Putevima Emilijana Josimovića
Vode: Božidar Manić i Ana Niković

17.00-19.00 časova
Radionica
Razigrani arhitekta
Vodi: Ksenija Smoljanić
Organizator: Centar za promociju nauke

19.00-21.00 časova
Tribina
Razgovor o profesiji – arhitekt
Moderator: Aleksandar Bobić
Učesnici: Igor Marić, Milan Đurić, Vesna Cagić Milošević i Ivan RaškovićPetak_15.05.2015.10.00-15.00 časova
Radionica
Furništaj
Vode: Boris Jakovljević and Milica Jevtović11.00-15.00 časova
Radionica
Prostor / ne-prostor
Vodi: Marija Bulatović

16.00-18.00 časova
Šetnja
Stan sa trake
Vodi: Dragana Mecanov

18.00 časova
Izložba
Arhitektura i prostor
Organizator: Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije

19.00-20.00 časova
Predstavljanje monografije
Jubilej 60 godina Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije 1954–2014.
Moderatori: Igor Marić i Božidar ManićSubota_16.05.2015.17.00 časova
Svečano otvaranje Skandinavskog paviljona
FLU, Grafički odsek17.00-01.00 časova
Izložba / Noć muzeja
Furništaj
Autori: Boris Jakovljević i Milica Jevtović
Dvorište FLU, Grafički odsek

Dečja radionica / Dečja Noć muzeja
BINA trivija
Vode: Milica Milunović i Marija Kovljanić
Trg republike / Plato ispred KCB-aNedelja_17.05.2015.10.00-12.00 časova
Šetnja
Alejama Novog groblja
Vodi: Violeta ObrenovićUtorak_19.05.2015.18.00-19.00 časova
Izložba
100: Arhitektura Niša kroz vreme
Autori: Aleksandar Keković, Jelena Ilić, Miodrag Medar, Sima Gušić, Zoran Čemerikić, Branimir Ćirić i Žarko Klisarević
Urbanistički zavod BeogradaSreda_20.05.2015.11.00-13.00 časova
Radionica
TIKKURILA
Dekorativne tehnike: Mermer, natur beton, floderaj, kamen
Predavač: Željko BabićPetak_22.05.2015.10.00-13.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada13.00 časova
Otvaranje izložbe
Veltštat
Moderator: Ivan Kucina
Autori: Angelika Fic, Matijas Betger; NJE Hajnc Vilhelm, ambasador SR Nemačke

13.00 časova
Izložba
9 (devet)
Autor: Aleksa Bijelović
Postavka: Đorđije Čizmović, Ana Branković, Sandra Valgoni, Tijana Srdanović, Stanislava Tadić, Milica Otašević, Miljan Torma, Lazar Stanojčić, Sofi ja Mitrović, Snežana Šipovac, Katarina Pajić, Samir Rogti, Katarina Vukoman, Aleksandra Matić, Tijana Cvijović, Jelena Vujović, Marko Stevanović

14.00-17.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada

17.30-19.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada
Panel diskusijaSubota_23.05.2015.10.00-13.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada13.00 časova
Izložba
Koprodukcija grada
Autori: Konstantin Petku i Dojna Petresku (Atelje samoupravne arhitekture)

14.00-17.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada

17.30-19.00 časova
Konferencija
Građani i građenje grada
Panel diskusija

16.30-18.00 časova
Radionica
Weltstadt
Vodi: Ana NedeljkovićSreda_27.05.2015.11.00-13.00 časova
Radionica
TIKKURILA
Po meri arhitekte
Gostujući predavačiČetvrtak_28.05.2015.18.00-20.00 časova
Tribina
Most na Kalemegdanu: Projekat pešačkog mosta od kalemegdanske tvrđave do obale Save, 2006–2009.
Moderator: Danica Jovović Prodanović
Autori projekta: Ričard Dikon i Mrđan Bajić,
Učesnici: Vladan Vukosvljević, Branislav Mitrović i Marko PopovićPetak_29.05.2015.13.00-14.30 časova
Prikazivanje filma
Ričard Dikon – Nešto između
Režija: Klaudija Šmit
Produkcija: Bildersturm Filmproduktion GmbH16.00-17.00 časova
Šetnja
Radio Beograd
Vodi: Snežana Ristić

19.00-21.00 časova
Tribina
Beogradski festivali: Mikser, BINA, Blokovi, BELGRADE.SCAPES:LAB
Moderatori: Snežana Ristić i Mia David

X Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA) – GRAĐANI I GRAĐENJE GRADA

Leave a Reply